Nem bírok a tükörbe nézni. Nem tetszik, amit látok!
Sokan érezzük úgy időnként, hogy nem vagyunk elégedettek azzal, amit a tükörben látunk. Legyen szó a külsőnkről, a személyiségünkről, vagy akár a múltbeli döntéseinkről, gyakran hajlamosak vagyunk túl kritikusak lenni önmagunkkal szemben. Az önelfogadás azonban azzal kezdődik, hogy képesek vagyunk szembe nézni magunkkal – minden erősségünkkel és gyengeségünkkel együtt.
De hogyan érhetjük el, hogy elfogadjuk önmagunkat olyannak, amilyenek vagyunk? Első lépésként fontos felismerni, hogy senki sem tökéletes és mindenkinek vannak hibái. Az önelfogadás nem arról szól, hogy figyelmen kívül hagyjuk a hiányosságainkat, hanem arról, hogy felismerjük őket, és megtanulunk együtt élni velük, ezek tudatában igyekszünk fejlődni.
Hogyan értékelted helyesen magadat?
- Ismerd fel az erősségeidet és hibáidat!
Ülj le egy papírral, és írd le, mik azok a dolgok, amiket szeretsz magadban, és mik azok, amiken szívesen változtatnál. Fontos, hogy őszinte légy, de ne légy túl kemény magaddal. Az a cél, hogy objektíven lásd önmagadat. - Kérdezd meg másokat is!
Néha külső visszajelzések segítenek abban, hogy reálisabb képet kapjunk magunkról. Kérdezd meg azokat, akik közel állnak hozzád: Miben látnak jónak? Miben fejlődhetnél? Ezek a visszajelzések leginkább abban segíthetnek, hogy jobban megértsd, milyen hatást gyakorolsz másokra. - Tanuld meg értékelni magad tények alapján!
Honnan tudod, hogy amit magadról gondolsz, az nem nagyképűség vagy alulértékelés? Honnan tudod, hogy amit mások mondanak az igaz? (Ne ess abba a hibába, hogy csak mások visszajezései alapján ísmered el magad) A tények segítenek ebben. Ha például van egy eredményed, amit elértél, ismerd el magad: Ezt én értem el! Az én valós teljesítményem. Ne kisebbítsd, de ne is dicsőítsd túl magad. Tudd, hogy ez a siker a képességeid, befektetett munkád, tudásod eredménye.
Az önelfogadás ereje
Amikor képes vagy elfogadni magad olyannak, amilyen vagy, valami csodálatos történik: elkezded sugározni a belső szépséged, kiegyensúlyozottságod. Azok az emberek, akik jóban vannak önmagukkal, általában magabiztosabbak. Ez a belső harmónia pedig vonzó tesz mások szemében is.
Ne feledd, hogy az önelfogadás nem egy nap alatt történik, hanem egy folyamatos munka. Légy türelmes magaddal, és emlékeztesd magad arra, hogy rendben vagy úgy, ahogy vagy. Ha te jóban vagy önmagaddal, a környezeted is így fog látni, példádból energiát tud meríteni a saját változásához.
Ha te változtatsz, másnak is változnia szükséges, mert a korábbi kliséi nem vezetnek eredményre!
Ha egyedül nem megy, segítek, hogy közösen találjunk rá az önelfogadásod útjára!